Zgodnie z danymi z GUS, pod koniec 2019 r. działalność prowadziło 12,3 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,2 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 59,5 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych. Bardzo wiele z nich, potrzebuje dobrego zabezpieczenia swojego funkcjonowania.
Pewna ochrona w trudnych czasach, czyli jakiego ubezpieczenia potrzebują apteki i farmaceuci Prowadzenie apteki to bardzo odpowiedzialny i poważny biznes, szczególnie w czasach epidemii. Nocne okienka, maski i fartuchy, dezynfekcja – tak przed wirusem starają się zabezpieczyć właściciele i pracownicy aptek. Koncentrując się bezpośrednio na zdrowiu, często zapominają o zapewnieniu ochrony temu, co w ich pracy równie cenne – samej aptece i odpowiedzialności związanej z jej prowadzeniem. Tymczasem, tylko kompleksowa ochrona biznesu pozwoli Klientom na zachowanie stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie, a właścicielowi na spokojne prowadzenie działalności. Nowoczesna apteka to dzisiaj nie tylko miejsce, gdzie można kupić leki na receptę, ale również wybrać spośród setek środków opatrunkowych, produktów pielęgnacyjnych, dermokosmetyków czy suplementów diety. Można dokonać zakupów zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Dzisiaj farmaceuta to również doradca, często działający pod ogromną presją.
A co jeśli się pomyli? A jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu lub zepsuje się apteczna lodówka? Farmaceutyki takie jak szczepionki, czy probiotyki w nich przechowywane, z uwagi na podwyższenie się temperatury przechowywania, nie będą zdatne do dalszej sprzedaży. W przypadku pożaru czy zalania, nie tylko zgromadzone w aptece leki i artykuły ulegną zniszczeniu, ale również może dojść do uszkodzenia wyposażenia czy nawet samego obiektu. Wówczas apteka będzie mieć problem z funkcjonowaniem, a przywrócenie jej do stanu umożliwiającego dalsze prowadzenie biznesu, będzie wymagało nakładów na remont i często ponowne zatowarowanie.
Sposobem na bezpieczne prowadzenie biznesu, jest dobrze dobrana polisa ubezpieczeniowa. Pakiet ubezpieczeń WARTA Ekstrabiznes Plus, jeden z najszerszych tego typu pakietów dla małych i średnich przedsiębiorstw, zapewni kompleksową ochronę apteki w wielu wymiarach. Ochronę możesz zaproponować w czterech prostych krokach:
1. Ubezpiecz majątek apteki:
- od ognia i innych zdarzeń losowych;
- od kradzieży z włamaniem i rabunku;
- sprzęt elektroniczny;
- dołącz klauzule dodatkowe rozszerzając podstawową ochronę:
- Klauzula 2M – Koszty działalności i utrata zysku
- Klauzula 4M – Dewastacja + graffiti
- Klauzula 7M – Zepsucie mienia wskutek niezachowania temperatury
- Klauzula 8M – Szyby i inne przedmioty szklane od stłuczeni
2. Ubezpiecz OC farmaceuty zabezpieczając przed ewentualnymi roszczeniami kierowanymi do apteki:
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w wariancie Komfort (z OC za produkt);
- klauzula 1OC – wypadki przy pracy;
3. Ubezpiecz NNW i assistance
4. Dołącz Pakiety Bezpieczeństwa i zaproponuj wykupienie franszyz
Taka ochrona pomoże pokryć koszty odkupienia lub odtworzenia mienia zniszczonego wskutek zdarzeń losowych, nie tylko tych najczęstszych jak zalanie, działanie wiatru czy pożar, ale przede wszystkim związanych ze specyfiką prowadzonej działalności (np. gdy nie będzie możliwa sprzedaż szczepionek, bo lodówka, w której były przechowywane uległa awarii). Ochrona może obejmować także zdarzenia związane z włamaniem, kradzieżą czy rabunkiem, a także w przypadku szkód związanych z usiłowaniem dokonania włamania np. zniszczenie zamków, drzwi, szyb. Ochronie od kradzieży podlegają również urządzenia (klimatyzatory, kamery) znajdujące się na zewnątrz budynku.
Dobrze dobrana polisa uchroni Klienta również od strat związanych z kosztami utylizacji leków zniszczonych wskutek zdarzenia losowego objętego ochroną. Klient będzie miał również zabezpieczenie w sytuacji uszkodzenia sprzętu elektronicznego spowodowanego błędami w obsłudze, niewłaściwym użytkowaniem czy zalaniem napojem.
OC zabezpieczy w sytuacji roszczeń klientów i szkód związanych wykonywaniem zawodu aptekarza lub technika farmacji, ewentualnymi pomyłkami w wydawaniu lub przygotowaniu leków, a także zdarzeniami takimi jak poślizgnięcie się klienta na mokrej posadzce, upadek i złamanie ręki.
Dzięki włączeniu odpowiednich klauzul, ubezpieczenie pomoże przetrwać kryzys w firmie w związku z np. pożarem, zerwaniem dachu i konieczną przerwą w prowadzeniu działalności. Warta pokrywa w takiej sytuacji koszty wynagrodzeń, odsetki rat kredytowych i leasingowych, opłaty i czynsz a także utracony zysk jaki mógłby zostać osiągnięty, gdyby do szkody nie doszło (Klauzula 2M).
Należy również pamiętać o OC farmaceuty w ramach pakietu Smartbiznes, gdzie dostępne jest ubezpieczenie dobrowolne OC zawodu dla aptekarzy lub techników farmacji, w tym dotyczące wydawania leków i sporządzania leków recepturowych.